Hódi Kata vagyok, 

és ez az én történetem.. 

 

We are all made of stories. (Charles de Lint)

A világon mindennek és mindenkinek megvan a maga
története.

 

Hogy mi az enyém? Attól függ, honnan nézzük.

A bal agyféltekénk felel az analitikus, logikus gondolkodásért, a racionális, tervszerű megközelítésért.
E szerint Tihany-Hódi Kata vagyok, 2009-ben végeztem a Szegedi Tudományegyetemen angol-kommunikáció szakon, tanárként. Ezután felnőtteknek és gyerekeknek tartottam beszédközpontú angol órákat. A tanítványaim között akadt 5 éves is, és nyugdíjazás előtt álló gépészmérnök is. Nekik is megvolt a maguk története.

2012-ben elvégeztem egy posztgraduális szakfordító- és tolmácsképzést, majd társadalomtudományi és gazdasági szakfordítóként dolgoztam évekig. Fordítottam alapító okiratokat, társasági szerződéseket, bizonyítványokat, marketing szakszövegeket, sőt, önéletrajzi ihletésű regényt is.

2021-ben beiratkoztam dr. Boldizsár Ildikó pedagógusoknak szóló, Metamorphoses Meseterapeuta képzésére, és a sikeres vizsgámat követően csoportos és egyéni alkotó-fejlesztő mesefoglalkozásokat kezdtem tartani.

A 2022/23-as nevelési évben 3 különböző óvodai csoportban összesen közel 100 foglalkozást vezettem.

2012 óta férjnél vagyok, a lányom 2014-ben született meg, a fiaim pedig 2016-ban és 2019-ben. Dunaharasztiban élünk.

A történetem kicsit más, ha a jobb agyféltekét vesszük alapul. Ez a terület a felelős többek között a
kreatív gondolkodásért, az intuícióért, a képzelőerőért és az érzelmekért.
Ha így nézzük, még mindig igaz, hogy tanár vagyok, szakfordító, meseterapeuta, feleség és háromgyerekes anyuka. Mint ahogy igaz az is, hogy imádom a kávét, a csokoládét, félek a pókoktól, utálok futni, de nagyon igyekszem megszeretni, nem bírom az erőszakos filmeket, szeretek (szeretnék?) sokáig aludni, egyből leégek a napon, majonézt teszek a pizzámra, imádok főzni és hajnalig olvasni.
Világ életemben racionálisan néztem a dolgokat, akkor éreztem igazán jól magam, ha ismertem és kontroll alatt tudtam tartani mindent. Aztán… megszülettek a gyerekeim.

A gyeses évek végén pedig már nem akartam visszaszállni ugyanabba a mókuskerékbe, máshol találtam inspirációra.
Akkoriban csak azt éreztem, hogy szinte szünet nélkül beszélek, énekelek és mesélek.

Az én híresen racionális agyamban történetek születtek meg, saját meséket, novellákat kezdtem írni, és ezután már a tanulmányaimat is más szemmel láttam.
Valójában mindig is ehhez értettem legjobban: angol tanárként a nyelvtani kötöttségek figyelembe vétele mellett beszédközpontú órákat tartottam, tolmácsként és fordítóként sem annyiból állt csak a munkám, hogy a lehető legnagyobb pontossággal lefordítottam a mondatokat, a legtöbbször fontosabb volt, hogy segítsek a maga teljességében átadni az üzenetet.
Persze nem lettem más ember, továbbra is fontosnak tartom a logikus gondolkodást, szeretek rendszerben gondolkodni, és úgy építem fel a mesefoglalkozásokat, hogy azok minden eleme átgondolt és módszertanilag igazolható legyen – ugyanakkor azt gondolom, a meseterápiában a tudományos megközelítésnek éppúgy megvan a helye, ahogy a szárnyaló fantáziának.

A meseterápiás foglalkozások célja éppen ez: egyensúlyt és rendet teremteni a szélsőségek között. Ehhez minden korábbi tapasztalatomat fel tudom használni, hogy évszázados vagy épp mai történetekkel együtt gondolkodásra, beszélgetésre bírjam az embereket. Legyenek akár 5 évesek vagy 95.

Mert egy dolog közös bennünk: mindennek és mindenkinek megvan a története.
A tiéd hogy szól?

TV-szereplések

Rádiófelvételek 

Cikkek

Égigérő.hu Sárkányszelídítő történetek – érzelmi nevelés mesékkel
Kell-e még a mesékkel is fejleszteni?

Pipacsos Mesék - Beszélgetős Könyv a barátokról

Meséld el, mi történik egy hatfejű sárkánnyal a hétfejűek között, mit tesz meg egy postáskisasszony, hogy megszeressék a kutyák vagy hogyan lesz a magányos bagolyfiókából az erdei állatok megmentője!
Ezzel a beszélgetős könyvvel körbejárhatjuk a barátkozás, beilleszkedés nehéz témáját, miközben garantáltan előkerülnek majd a gyerekek saját élményei is.

Meséld el, mi történik egy hatfejű sárkánnyal a hétfejűek között, mit tesz meg egy postáskisasszony, hogy megszeressék a kutyák vagy hogyan lesz a magányos bagolyfiókából az erdei állatok megmentője!
Ezzel a beszélgetős könyvvel körbejárhatjuk a barátkozás, beilleszkedés nehéz témáját, miközben garantáltan előkerülnek majd a gyerekek saját élményei is.

Lételemünk a beszélgetés! Csak ne lenne olyan nehéz belekezdeni…
Szülőnek és gyereknek egyaránt fontos, hogy megtalálják az utat a tartalmas beszélgetésekhez. Van erre egy évszázadok óta jól bevált recept: a mesélés.
Amikor mesét mondunk vagy olvasunk a gyerekünknek, nem egyszerűen elmesélünk egy történetet, hanem lehetőséget adunk neki arra, hogy ő is elképzelje, megfogalmazza és elmondja a sajátját.

ÍRJ NEKEM!